Jak gotować makaron? 0
Jak gotować makaron?

Makaron jest istotnym składnikiem kuchni włoskiej i stanowi bazę codziennych dań. Jest on prostym sposobem na przygotowanie szybkiego obiadu albo kolacji. Makarony dostępne są w wielu rodzajach i kształtach, można je łączyć z różnymi składnikami i podawać z aromatycznym sosami.

Jak się gotuje makaron?

Makaron rzucamy do gotującej się wody, w momencie, kiedy stanie się już ona słona. Pamiętajmy o zachowaniu proporcji pomiędzy wodą a ilością makaronu. Chcąc uniknąć sklejenia się produktu, dodajmy do wody łyżkę oleju, jeśli makaron nie będzie później mieszany z sosem, a na przykład dodany do sałatki.

Jak gotować makaron?

Przygotowanie makaronu nie jest wcale trudne, aczkolwiek warto postępować zgodnie ze wskazówkami. Najpierw przygotujmy duży garnek, który pomieści makaron i wodę. Powinien on pozwolić mu na swobodne ułożenie się, dzięki czemu makaron ugotuje się równomiernie. Do gotowania zawsze używajmy dużej ilości wody, co poprawi jego walory smakowe. Przyjmuje się, że odpowiednią ilością jest litr wody na 100 g makaronu. Woda musi być osolona, dopiero w chwili jej zagotowania. Jeśli sól dodamy wcześniej, wówczas pewna jej ilość odparuje, a kiedy dodamy ją zbyt późno, może być ona praktycznie nieodczuwalna w smaku. Polecaną proporcją jest 7-10 gramów soli na 100 g makaronu. Do świeżych makaronów jajecznych warto podczas gotowania dodać trochę oliwy, gdyż zazwyczaj ulegają one sklejeniu. Pomimo tego, że producenci tych produktów spożywczych podają sposób przygotowania na opakowaniu, to jednak w trakcie gotowania należy kontrolować stopień jego miękkości. W ten sposób uzyskamy perfekcyjny makaron, który nie będzie zbytnio rozgotowany czy też za twardy. Nie bez znaczenia jest również sposób dalszego postępowania z makaronem, czy będzie on gotowany wraz z sosem, czy też dodany do gotowego produktu. Jeśli ma być jeszcze gotowany na patelni, wówczas zdąży jeszcze zmięknąć, a więc powinien być on trochę twardszy, aniżeli ten który ma służyć od razu do spożycia. Co ważne, świeży makaron ugotujemy szybciej, aniżeli ten suszony. Pewne rodzaje zostają ugotowane, kiedy zaczną wypływać na powierzchnię (ravioli, gnocchi). To, po jakim czasie wypłyną i kiedy będą gotowe, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej do ich wytworzenia mąki. I w tym wypadku zawsze kontrolujmy ich stan. Pamiętajmy, że makaron musi być "al dente", nie może być surowy. Po przygotowaniu makaronu nigdy nie płuczmy go wodą, ponieważ utraci on w ten sposób swoje walory smakowe. Ponadto, zostanie z niego usunięta skrobia, potrzebna do jego połączenia się z sosem. Zamiast tego można do niego dodać oliwę z oliwek, wymieszać i pozostawić do ostygnięcia.

Ile się gotuje makaron?

Ile czasu gotować makaron? Wiele zależy od rodzaju produktu, a więc zawsze w pierwszej kolejności zapoznajmy się z zaleceniami producenta. Makaron w osolonej wodzie z dodatkiem oleju może być gotowy już po 3 minutach gotowania, a w innym razie do uzyskania stopnia „al dente” potrzebuje nawet 20 minut. Na czas wpływa skład makaronu, rodzaj zastosowanej mąki oraz to, czy znajdują się w nim jajka.

Jak gotować makaron spaghetti?

Makaron umieszczamy w garnku od razu po zagotowaniu się wody. Ten rodzaj makaronu jest sztywny, a więc od razu nie zmieści się w garnku. Kiedy jedna część zmięknie, naciskamy makaron, dopóki cały nie zanurzy się w wodzie. Do gotowania możemy oczywiście wybrać też odpowiednio duży garnek, do którego zmieści się bez problemu cały makaron.

Jak ugotować makaron spaghetti al dente?

Chcąc uzyskać makaron „al dente”, musimy pamiętać przede wszystkim o zapoznaniu się z zaleceniami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu produktu. Czas gotowania spaghetti może wynieść przeważnie od 10 do 13 minut, w zależności od jego rodzaju. Najważniejszą kwestią podczas jego przygotowania jest zadbanie o właściwe proporcje składników. Na 100 g makaronu potrzebujemy 1 l wody z dodatkiem pół łyżki soli. Kiedy woda się zagotuje, umieszczamy makaron w garnku i co jakiś czas mieszamy, zapobiegając tym samym jego sklejaniu się. W trakcie gotowanie spaghetti kontrolujemy jego stan, sprawdzamy go ok. 1-2 minuty przed czasem gotowania podanym na jego opakowaniu. Aby sprawdzić nitki, wyciągamy jedną z wody i rozciągamy, dopóki nie pęknie. Gotowy makaron podczas rozciągania wydaje specyficzny trzask, w ten sposób najlepiej go sprawdzać. Właśnie wtedy uzyskamy makaron „al dente” który zapewni nam wyśmienity smak dania. Jeżeli spaghetti ma zostać wymieszane z sosem na patelni, należy je oczywiście wyciągnąć wcześniej z garnka, gdyż zmięknie jeszcze na patelni. Po ugotowaniu odcedzamy od razu makaron. Nie możemy go zostawiać nigdy w ciepłej wodzie, nawet jeśli palnik został wyłączony, gdyż będzie on dalej dochodził, co może skutkować jego rozgotowaniem.

PRODUKTY POWIĄZANE

Barilla Fusilli nr 98 - makaron świderki (500 g)

Divella Mezze Penne Rigate nr 42 - Makaron Penne (500 g)

Rummo Spaghetti nr 5 - Makaron Spaghetti (500 g)

Barilla Cellentani Integrale - Makaron pełnoziarnisty (500g)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium