Koncentrat pomidorowy, przecier, passatta, czy pulpa - główne różnice i zastosowania w kuchni 0
Koncentrat pomidorowy, przecier, passatta, czy pulpa - główne różnice i zastosowania w kuchni

Pomidory od wieków posiadają wielu miłośników na całym świecie. Oprócz wyrazistego smaku posiadają szereg wartości odżywczych. Nadają się idealnie podczas tworzenia potraw w stylu włoskim. Często spożywamy świeże owoce, ale przeciery, koncentraty, passaty oraz pulpy znajdują zastosowanie w trakcie przygotowywania posiłków. Warto zwrócić uwagę na różnice, pomiędzy poszczególnymi przetworami oraz ich zastosowanie w kuchni. 

Koncentrat pomidorowy

Koncentrat pomidorowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów we włoskiej kuchni. Powstaje on dzięki rozdrobnieniu pomidorów oraz odparowaniu nadmiaru soków, jakie zaistniały podczas tego procesu. Warto pamiętać, że do tworzenia koncentratu warzywa muszą być świeże, jędrne oraz pozbawione wad i uszkodzeń. Proces rozpoczyna się od podgrzania pomidorów do temperatury sięgającej 85 stopni. Następnie oddziela się skórkę od miąższu. Tak obrobione warzywo zostaje przetarte, a następnie po przełożeniu do specjalnych słoiczków poddane pasteryzacji. Do koncentratu często dodawane są przyprawy nadające smaku. Jednym z lepszych produktów jest Mutti Doppio. Charakteryzuje się bardzo dobrym składem, ponieważ 99,5% to pomidory, a pozostałą część stanowi sól. Koncentrat może świetnie nadać się do przygotowania pesto, który tworzy dobrą kompozycję z makaronem, ryżem, bądź gnocchi. Kolejną ciekawą propozycją jest wykorzystanie jako element zup, czy sosów. 

Przecier pomidorowy

Główną różnicą między przecierem a koncentratem jest ich konsystencja. Ma na to wpływ sposób przygotowania. Podczas tworzenia przecieru wykorzystuje się pomidory w całości, często razem ze skórką. Zostają poddane podgrzaniu w wysokiej temperaturze, a następnie przechodzą proces duszenia. Można zauważyć fragmenty pomidorów bądź ich pestki. Przecier jest rzadszy od koncentratu, ponieważ w trakcie tworzenia woda nie zostaje odparowywana. Znajduje on zastosowanie w trakcie gotowania zup, tworzenia sosów, czy jako dodatek do mięs. 

Passata pomidorowa

Passata pomidorowa, często jest nazywana przecierem, jednakże różnica polega na konsystencji produktu. Passata jest rzadszą formą, mimo iż skład jest taki sam. Pomidory zostają posiekane, a następnie poddawane procesowi przecierania. Jednym z lepszych produktów jest Mutti passata, w której skład jest bardzo prosty i składa się jedynie z pomidorów oraz niewielkiej ilości soli. Warto pamiętać, że ten rodzaj produktu nie wymaga długotrwałej obróbki cieplnej, ponieważ jest poddawany długiemu gotowaniu w trakcie produkcji. Passatę często wykorzystuje się jako podstawę sosu do pizzy. Jednakże można ją również użyć podczas przygotowywania zapiekanek, makaronu lub jako dodatek do gołąbków. Podczas przygotowywania sosu rzadką konsystencję należy zagęścić, dodając odrobinę przecieru. 

Pulpa pomidorowa

Przygotowanie pulpy odbywa się w początkowych fazach podobnie do passaty. Jednakże pomidory nie zostają rozdrobnione, tylko pokrojone w kostkę. Nadaje to gęstej konsystencji, która nie ma gładkiej formy. Podczas obróbki warzywa zostają umyte oraz obrane ze skórki i pozbawione nasion. Passata nadaje się do dłuższego gotowania w wyższej temperaturze, dzięki większej zawartości wody. Produkt Mutti pulpa został stworzony z najlepszej jakości, świeżo zrywanych pomidorów. Na rynku do wyboru mamy klasyczną formę lub z dodatkiem bazylii albo czosnku. Dla miłośników wyrazistych smaków dodatkowe przyprawy nadadzą potrawie wyrazistości. Pulpę można zastosować, podczas przygotowywaniu sosów, zup oraz gulaszy. Nadaje intensywnego, pomidorowego smaku oraz wpływa na strukturę posiłku. 

Reasumując, główną różnicą we wszystkich wyżej wymienionych przetworach pomidorowych jest konsystencja. Duży wpływ mają na to, zastosowane techniki podczas obróbki. Warto pamiętać, że każdy z przetworów posiada nieco inne zastosowanie. Pulpa nadaje się idealnie do potraw, w których chcemy uzyskać nieco gęstszą konsystencję z wyczuwalnymi kawałkami pomidorów. Koncentraty oraz przeciery, są idealnymi propozycjami do tworzenia sosów oraz zup. Natomiast passata dobrze komponuje się z makaronem oraz jako dodatek do gołąbków. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium