Zapach miłości, czyli jak pachnie piżmo 8
Zapach miłości, czyli jak pachnie piżmo

Piżmo cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu długich lat. Niewiele osób wie, że wielbiły go postacie, których imię sławił cały świat – Maria Antonina, królowa Elżbieta I, Wiktoria Hanowerska, a nawet najukochańsza żona Napoleona, Józefina. Współcześnie, czyste i naturalne piżmo jest znacznie droższe, aniżeli złoto. Kluczowy składnik perfum o mocnym, ciężkim, wyjątkowo zmysłowym i ciepłym zapachu rozpala zmysły i rozbudza pożądanie… Co warto wiedzieć o piżmie?

Białe piżmo

Zwierzęca rozkosz z najdalszych zakątków azjatyckich szczytów...

Chociaż na rynku prym wiedzie piżmo syntetyczne, nie sposób nie wspomnieć o jego poprzedniku – piżmie naturalnym. Zapierająca dech w piersiach substancja jest niczym innym jak wydzieliną pozyskiwaną z gruczołów okołoodbytniczych uroczego ssaka – piżmowca syberyjskiego (łac. Moschus moschiferus). Ci, którym los zwierząt nie jest obojętny mogą spać spokojnie. Aby pozyskać piżmo nie jest konieczna śmierć piżmowca. Współcześnie, kluczowe substancje zapachowe pozyskiwane są w bezpieczny dla zwierzęcia sposób np. na drodze operacyjnej. W niektórych krajach jednak, piżmowce traktowane są jak zwierzęta hodowlane – podobnie jak świnie czy krowy w Polsce. W Chinach hoduje się je celem uzyskania nie tylko piżma, ale również mięsa i skóry. Cena piżma z roku na rok nieznacznie wzrasta. Z jednego samca piżmowca można pozyskać niewiele ponad sześć gramów kluczowej wydzieliny. Nie tak dawno cena piżma na światowym rynku oscylowała w granicach dziewięciu dolarów za gram.

Wydzielina piżmaka syberyjskiego – piżmo – przypomina zapachem amoniak. W połączeniu z roztworem alkoholowym nabiera nowych właściwości – kusi zwierzęcą, magnetyczną wonią. Wydzielina w czystej postaci nie nadaje się do użycia. Szereg procesów, które często trwają przez wiele miesięcy, prowadzi do powstania specjalnych kompozycji zapachowych. Dopiero te są wykorzystywane w perfumach, olejkach zapachowych bądź innych kosmetykach.

Piżmo, a dokładnie substancje o zapachu piżma, pozyskiwane są nie tylko z piżmowca syberyjskiego, ale również od innych zwierząt np. szczura piżmowego, kaczki piżmowej, woła piżmowego, a także… skunksa. Te jednak mają niewielkie znaczenie handlowe. Większość z nich wykorzystywana jest jako dodatek do afrodyzjaków. Samo piżmo kryje w sobie wiele substancji zapachowych – muskon, egzalton, muskopirydynę etc.

Tańszy, aczkolwiek równie kuszący zamiennik – kilka słów o piżmie syntetycznym

Stosunkowo wysoka cena piżma naturalnego i coraz głośniejsze protesty ekologów sprawiły, iż „świat” zwrócił oczy w stronę piżma sztucznego. Nie da się ukryć, iż produkty syntetyczne charakteryzują się znacznie gorszą jakością – zwłaszcza w zakresie zapachu – aniżeli produkty naturalne. Wśród licznych zamienników piżma naturalnego nie sposób nie wspomnieć o piżmie nitrowym, piżmie ksylenowym czy piżmie ketonowym. Mnogość rozwiązań w tym zakresie sprawia, że nie sposób poruszyć każdej kwestii z osobna. Warto jednak zapamiętać, iż istnieje piżmo nie tylko naturalne, ale również sztuczne.

Jak piżmo znalazło się w perfumerii?

Produkowana przez męskie gruczoły piżmowców wydzielina zyskała na popularności setki lat temu. Same zwierzęta wykorzystują ją do wabienia samic w okresie godowym. Podobno, im wyżej nad poziomem morza, tym lepszej jakości substancję możemy pozyskać. Ludzie zainteresowali się piżmem naturalnym dawno, dawno temu. Kompozycje zapachowe na bazie piżma wykorzystywały światowej sławy damy – królowa Elżbieta I, Wiktoria Hanowerska, Maria Antonina, a także pierwsza żona Napoleona Bonaparte, Józefina.
Naturalne piżmo jest nie tylko popularne, ale również wyjątkowo cenne. Niepowtarzalna nuta zapachowa zestawiona z bardzo niską dostępnością sprawiły, iż ceny piżma nierzadko dorównywały cenom złota. Chęć szybkiego wzbogacenia się, a co za tym idzie rabunkowa gospodarka doprowadziły do znacznego przerzedzenia się populacji piżmowców syberyjskich. Nic więc dziwnego, że obecnie zwierzęta te znajdują się pod ochroną. Co więcej, często dochodziło do sytuacji, w których zamiast samców, kłusownicy zabijali bezwartościowe, jeśli chodzi o pozyskiwanie piżma, samice.

Największe skupiska hodowlane piżmowców spotkamy w Chinach oraz w Indiach.
Pożądany zapach piżma pozyskuje się po oddzieleniu danej substancji od wybranego osobnika. Kolejnym krokiem jest wysuszenie wydzieliny, a następnie jej macerowanie w alkoholu. Proces ten jest stosunkowo długi – zależnie od wybranych metod może trwać nawet kilka miesięcy. Finalnie, otrzymujemy intensywną, zmysłową, ciepłą, aczkolwiek nieco mdlącą, ciężką i przytłaczającą woń. Dopiero dojrzały produkt wykorzystywany jest w toku produkcji perfum, kosmetyków, afrodyzjaków, olejków zapachowych i innych. Nadmienić należy, iż na charakterystyczny zapach piżma składa się kilka aromatów: muskon, egzalton, muskol, muskopirydynę, pochodne androstanu i wiele więcej.

Olejki eteryczne

Białe piżmo – w trosce o zwierzęta, z miłości do piękna

Zapotrzebowanie na piżmo nie słabnie – wręcz przeciwnie. Piżmo pełni kluczową rolę w procesie produkcji perfum. Odpowiednio przygotowane stanowi bazę dla wielu produktów z tzn. „górnej półki”. Dodatkowo, jest istotnym dodatkiem kompozycji zapachowych. Jego intensywna woń działa niczym afrodyzjak. Zapach, który na długi czas zapada w naszej pamięci, przyciąga przedstawicieli płci przeciwnej niczym anielski głos baśniowych syren. Finalnie, należy wspomnieć, że piżmo jest utrwalaczem perfum. Biorąc pod uwagę użyteczność piżma, a także stale rosnące zapotrzebowanie, rozpoczęto jego produkcję na bazie… roślin. Nie tak dawno odkryto, iż podobną woń kryją w sobie: kroplik piżmowy (łac. Mimulus moschatus), piżmian właściwy (łac. Abelmoschus moschatus), a także korzeń arcydzięgla (łac. Angelica archangelica).

Współcześni naukowcy nieustannie poszukują idealnego zamiennika dla naturalnego piżma. Niewątpliwym sukcesem w tej dziedzinie jest white musk, czyli białe piżmo.
Białe piżmo to nic innego jak piżmo syntetyczne stworzone na bazie związków makrocyklicznych. Nadmienić należy, że całość – mimo że jest sztucznym tworem – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i życia. Białe, niezwykle aromatyczne piżmo bazuje na substancjach, które nie są toksyczne. Ich wytwarzanie jest równie kosztowne, co w przypadku piżma naturalnego. Zasadniczą różnicą jest jednak brak wykorzystywania w tym zakresie zwierząt.

Białe piżmo – miłość od pierwszego „psiknięcia”

Nie zna magii perfum ten, kto nigdy nie czuł woni białego piżma. Zapach ten zasługuje na miano „płynnego szczęścia”. Prawdziwe białe piżmo znajdziemy wyłącznie w wysokiej klasy perfumach – znanych i renomowanych producentów. Jako że koszt jego wytworzenia jest wysoki, tańsze zamienniki bazują wyłącznie na kompozycjach sztucznych i nie biodegradowalnych np. piżmie ketonowym bądź piżmie ksylenowym.
Piżmo idealnie łączy się niemal z każdą kompozycją – zarówno orientalną jak i balsamiczną, a także cytrusową oraz kwiatową. Bez większych przeszkód możemy scalić je z ulubioną nutą…

Jeśli chodzi o kompozycje wieczorowe – mocne i wyraziste – piżmo białe doskonałe łączy się z:
- nutką orientu, a więc zapachami typowo korzennymi jak cynamon bądź gałka muszkatołowa, a także balsamicznymi jak drzewo sandałowe oraz drzewo cedrowe, a także bursztyn;
- świeżymi cytrusami np. mandarynką, grejpfrutem, pomarańczą bądź limonką;
- uwodzicielską wonią kwiatową – w szczególności z bzem, irysem, konwalią, różą, fiołkiem oraz frezją.

W przypadku perfum codziennego użytku, najwyższej jakości piżmo białe idealnie komponuje się z mchem, lawendą oraz trawą cytrynową (w przypadku panów), jeśli zaś chodzi o panie to klasycznie – z cytrusami.

Moc zapachów – czarodziejskie piżmo

Piżmo to nie tylko jeden z najpopularniejszych składników perfum, to również afrodyzjak, koło którego nie sposób przejść obojętnie. Słodka i zmysłowa woń piżma – w zależności od rodzaju perfum i „dodatków” może przyjmować różną postać, zarówno dziką i zwierzęcą jak i romantyczną i delikatną.
Piżmo białe to jeden z niewielu zapachów, który łączy w sobie delikatność i intensywność. W kulturze woń ta znana była już w czasach antycznych. Starożytni Grecy wykorzystywali piżmo jako afrodyzjak. Szczyt jego popularności przypada na czasy dynastii Abbasydów. Na początku XX wieku piżmo na dobre zagościło w domach – nie tylko jako składnik perfum, ale również baza dla detergentów i środków czyszczących.

Białe piżmo Tesori d' Oriente

Sprawdź nasze Bestsellery z zapachem białe piżmo:

 

Komentarze do wpisu (8)

1 marca 2020

Bardzo dobry wpis. Okraszony szeroką wiedzą, podaje właściwe informacje odnośnie piżma - te właśnie, których chciałem się dowiedzieć.

9 kwietnia 2020

rewelacyjny artykul

5 października 2020

Od dawien dawna uzywan ten produkt rewelacja

12 lutego 2021

Interesujący artykuł.

19 marca 2021

Rzeczowy opis, bez lania wody.

17 czerwca 2021

wporzo artykuł

23 października 2021

Jestem po masażu ze świecą o zapachu białego piżma. Rewelacja! Chciałam dowiedzieć się więcej. Dziękuję za informację.

30 czerwca 2023

Piękny zapach

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium