Czas na przedświąteczne porządki 0
Czas na przedświąteczne porządki

Przedświąteczne porządki bywają bardzo stresujące. Ilość obowiązków w tym szczególnym czasie często odbiega od normy sprawiając, że negatywny nastrój udziela się wszystkim domownikom. Jak uniknąć „przykrych niespodzianek” na czas Świąt i wigilijnej wieczerzy? Od czego rozpocząć „wielkie sprzątanie”? Na co zwrócić szczególną uwagę, a co całkowicie pominąć? Dzisiaj podpowiemy Wam co zrobić, aby te grudniowe chwile były przyjemnością, zaś przedświąteczne porządki minęły w miłej, spokojnej atmosferze…

Odkurzanie, mycie podłóg, szorowanie kuchennych szafek, pranie, strojenie choinki, czyszczenie sanitariatów, wieszanie firanek – ilość przedświątecznych obowiązków w zakresie sprzątania może przytłoczyć każdego. Nie da się ukryć, że zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest rzeczą mądrą – wręcz przeciwnie… Oto harmonogram, który pozwoli Wam bezstresowo wykonać to, co niezbędne, aby wigilijna wieczerza przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze.

 Włoska chemia

HARMONOGRAM PORZĄDKÓW PRZED BOŻYM NARODZENIEM

Ostatnie dni listopada

Koniec listopada to najlepszy czas na uprzątnięcie zapomnianych skrytek, schowków i szafek. Jako że do świąt zostało sporo czasu, warto zabrać się za miejsca, w które zaglądamy najrzadziej. Można śmiało stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju wstęp do porządków generalnych. Na tym etapie powinniśmy pozbyć się z domu wszystkich zbędnych rzeczy – starych ubrań, nieużywanych zabawek, zniszczonych naczyń i garnków. W czasie „przeglądu” zawartości szaf i szafek nie możemy zapominać o użyciu odpowiedniej chemii.

W przypadku zakamarków kuchennych najlepiej zastosować odtłuszczacz z sodą oczyszczoną Chante Clair Sgrassatore Universale. Specyfik ten szybko i sprawnie poradzi sobie z tłustymi zaciekami i plamami. Skrytki zlokalizowane w pokojach i na przedpokoju warto przetrzeć antystatycznym sprayem do usuwania kurzu Emulsio Mangia Polvere. Piękny zapach magnolii i jaśminu utrzyma się aż do świąt. W przypadku mebli drewnianych znacznie lepiej sprawdzi się spray dedykowany – antystatyczny spray do czyszczenia drewna Emulsio Mangia Polvere. Gdy już wszystko będzie na swoim miejscu, wystarczy saszetka zapachowa odstraszająca mole Natura Amica aby cieszyć się nienagannym porządkiem, świeżym zapachem i odpowiednią czystością przez długi czas.

Pierwszy tydzień grudnia

Pierwsze kilka dni powinniśmy poświęcić czyszczeniem ścian oraz sufitu. Ci, którzy myślą, że całość prac sprowadza się do mycia kuchennej i łazienkowej glazury są w poważnym błędzie. Rodzaj zastosowanych specyfików winien zależeć bezpośrednio od powierzchni czyszczonej. Ściany pomalowane farbą emulsyjną najlepiej oczyszczać za pomocą zwykłej szczotki na kiju, owiniętej ściereczką bawełnianą. W przypadku tapet i farb zmywalnych wystarczy lekko zwilżona szmatka. Nieco więcej problemów przysparzają ściany na przedpokoju, a kuchni, a także w pomieszczeniach sanitarnych – w łazience i toalecie. Aby szybko i dokładnie wyczyścić płytki warto sięgnąć po płyn do mycia płytek podłogowych i ściennych Emulsio Ravviva o bajecznym pomarańczowym zapachu. Czyszcząc ściany nie możemy zapominać o zlokalizowanych nań dekoracjach, a także grzejnikach. W przypadku metalowych „świecidełek: możemy użyć tradycyjnego mleczka do czyszczenia metali SMAC z nabłyszczaczem, zalecanego również do zlewów. Do dekoracji drewnianych np. ram obrazów lepiej sprawdzi się profesjonalny płyn do czyszczenia powierzchni drewnianych i parkietów Quasar Legno. Jeśli chodzi o sufity, tutaj najlepiej sprawdzi się szczotka z długim kijem i zwykła, lekko nawilżona gaza.

06.12-10.12.2017

Na dwa tygodnie przed wigilijną wieczerzą przychodzi pora na dokładne mycie pozostałych mebli oraz kuchennych sprzętów. To najbardziej pracochłonny etap przedświątecznych porządków – wymaga od nas sporo cierpliwości. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrze wykonaną pracą, nie możemy pominąć żadnej rzeczy – w kuchni, łazience, toalecie, pokojach i sypialni, w jadalni oraz na przedpokoju. Jeśli chodzi o kuchenki gazowe, nie ma lepszego środka niż płyn do czyszczenia kuchenek SMAC. Specyfik ten bez większych przeszkód usuwa nawet trudne zabrudzenia. Pozostałe kuchenki i piecyki można szybko oczyścić płynem marki Dual Forni e Grill. Powierzchnie metalowe, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, doskonale sprawdzi się mleczko do czyszczenia metali SMAC z nabłyszczaczem (ten sam płyn możemy wykorzystać do umycia zlewu przed samą kolacją wigilijną). Mleczko te znajdzie zastosowanie również przy kranach zlokalizowanych w łazience i toalecie. Do czyszczenia lodówek, okapów, kuchenek i armatury sprawdzi się płyn do czyszczenia metali w sprayu Quasar Acciaio. Nie możemy zapominać również o drobnym sprzęcie AGD. Axor DaCaf saszetki zwalczą kamień w ekspresie do kawy, zaś Axor Coffee Maker Cleaner w proszku zadba o jego czystość i świeżość. Do czyszczenia mikrofali polecamy natomiast spray Axor Fire. Właściciele zmywarek musza pamiętać również o wyczyszczeniu tego urządzenia. Ci, którzy mają kabiny prysznicowe zamiast wanny powinni pomyśleć o specjalnym płynie w sprayu Pulirapid DAI & VAI. Kamień w toaletach szybko i sprawnie zwalczy włoski odkamieniacz Viakal, zaś przykrego zapachu pozbędzie się żel do WC Spic and Span. Przy problemach z rurami warto skorzystać z płynu do udrażniania rur WC NET Turbo. Z szarą armaturą łazienkową poradzi sobie profesjonalny wybielacz do WC i armatury łazienkowej Spic and Span Candeggina.

Finalnie wystarczą odświeżacze powietrza, aby utrzymać ład, porządek i ładny zapach w miejscach, które uprzątnęliśmy: odświeżacz powietrza w żelu Felce Azzurra (np. waniliowy) do salonu, odświeżacz powietrza z patyczkami Felce Azzurra (np. czereśnia) do sypialni, odświeżacz cytrynowy do zmywarki Floral Fresh oraz odświeżacz cytrynowy do lodówki tej samej marki, a także odświeżacz toaletowy Spic ad Span w kostce (np. sosna + mięta).

Uwaga! Sprzątanie regałów i mebli nie sprowadza się wyłącznie do przetarcia kurzu i tłustych plam. Wszystkie półki należy dokładnie opróżnić, zaś każdą zlokalizowaną nań dekorację czy książkę oczyścić. W przypadku rzeczy papierowych, figurek, rodzinnych pamiątek czy ramek ze zdjęciami nie należy korzystać ze specyfików chemicznych. Do ich czyszczenia warto użyć wody z niewielkim dodatkiem sody oczyszczonej.

Sprzatanie

11.12-15.12.17

To jeden z najbardziej znienawidzonych etapów sprzątania – mycie okien. Aby uniknąć żmudnego szorowania plastikowych bądź drewnianych ram i męczącego wycierania szyb, warto zaopatrzyć się w płyn do mycia okien Chante Clair. Mycie okien rozpoczynamy od przetarcia kurzu suchą szmatką, a następnie zwilżenia całości ciepłą wodą. Dopiero w finalnej fazie czyścimy wszystko wybranym detergentem. Dokładnie oczyśćmy każdy zakamarek – rolety, żaluzje, futryny, miejsca pod parapetem, karnisze. Gdy okna będą czyste możemy pomyśleć o firankach oraz zasłonach. Jeżeli dopiero zabieramy się za ich pranie, zaparzmy się w saszetki odplamiające do białych tkanin Omino Bianco oraz saszetki zapobiegające farbowaniu Omino Bianco.

5 dni przed wigilijną wieczerzą

Na pięć dni przed Bożym Narodzeniem przychodzi czas na podłogi. W ich przypadku najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Każdy rodzaj posadzki wymaga zastosowania innego specyfiku. Do podłóg drewnianych oraz schodów doskonale sprawdzi się profesjonalny płyn do czyszczenia powierzchni drewnianych i parkietów Quasar Legno. Do powierzchni drewnopodobnych warto zastosować płyn Felce Azzurra o zapachu lawendy. Do podłóg marmurowych i ceramicznych polecamy płyn Ravviva marki Emulsio o zapachu lawendy. Jeśli chodzi o płytki podłogowe sprawdzi się płyn Ravviva marki Emulsio o zapachu pomarańczy i migdałów.

W przypadku podłóg nie należy zapominać o dywanach i dywanikach. Do czyszczenia dywanów doskonale sprawdzi się środek Ominio Bianco. Ten sam specyfik nadaje się do prania tapicerek. Zaopatrzony w praktyczną szczoteczkę sprzyja szybkiemu i dokładnemu czyszczeniu.

Kawa

23.12.17

Ostatnim etapem przedświątecznych porządków jest przygotowanie wigilijnego stołu. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Niekiedy wystarczą dekoracje w postaci serwetek, świec, świerkowych gałązek oraz sianka. W wielu przypadkach jednak musimy odświeżyć naczynia i sztućce, sprawdzić zapas kieliszków, zapoznać się ze stanem obrusa etc. Do szybkiego mycia naczyń wigilijnych warto wykorzystać skoncentrowany żel do mycia naczyń w zmywarce Dual Power All in 1 bądź płyn do mycia naczyń Chante Clair Piatti Marsigila. Plamy z obrusu spierze tradycyjny, ekologiczny płyn do prania od Chante Clair bądź jeśli materiał nie nadaje się do prania w pralce – mydło ekologiczne do prania w kostce Alga Ecologico.

płyny do prania chanteclair

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium