Każdy, kto choć raz miał okazję skosztować makaron włoski z sentymentem wspomina jego delikatność oraz wyborny aromat. Przepisy pełne prostoty, zawsze świeże regionalne składniki i tradycyjne domowe receptury uczyniły z włoskich past symbole narodowe. O ich smaku krążą legendy, które wabią do Włoch turystów spragnionych uszczknąć odrobiny italijskiej historii kulinarnej. Różnorodne rodzaje włoskich makaronów cieszą podniebienia, a mnogość ich kształtów i rozmiarów pobudzają wyobraźnię. Warto więc poznać bliżej najpopularniejsze z nich.
Włoski jak spaghetti
Najdłuższy z makaronów, klasycznie podawany al dente w towarzystwie pomidorowej pulpy, bazylii i parmezanu stanowi znak rozpoznawczy włoskiej kuchni. Makaron spaghetti, bo o nim mowa, ma postać ok. 25 cm sznurków. Choć niektórzy twierdzą, że został "zapożyczony" przez Włochów z Sycylii - za jego ojczyznę uznaje się Neapol, a nazwę zawdzięcza włoskiemu słowu spago. Z lubością wciągane z talerza przez dzieci, przez dorosłych uznawane za symbol romantycznych kolacji przy świecach i winie spaghetti poszczycić się może uniwersalnością oraz dowolnością w przygotowaniu. Ten należący do okrągłych gładki makaron przyrządzić można na kilka tradycyjnych sposobów. Serowe okraszone boczkiem i oliwkami spaghetti carbonara, bazujące na mielonym mięsie smażone na oliwie spaghetti bolognese czy soczyste pomidorowe spaghetti napoli to najpopularniejsze rodzaje spaghetti.
Zakręcony jak fusilli
Zaraz obok swojego długiego kuzyna leży zakręcony w "świderek" makaron fusilli. W Polsce używany jako doskonały dodatek do zup fuso pochodzi ze środkowo - wschodnich Włoch z regionu Kampania i zalicza się do rodziny klasycznych makaronów. Wytwarzany według tradycyjnych receptur z gruboziarnistej mąki z pszenicy durum i wody stanowi wszechstronny składnik każdego rodzaju sosów warzywnych, jak i mięsnych. Spiralne fusilli, tak jak spaghetti, zaliczane jest do najpopularniejszych makaronów włoskich. Stanowi także pożywne dopełnienie zapiekanek makaronowych oraz sałatek.
Finezja kształtu, czyli farfalle i tagliatelle
Kształtem przypominające niewielkie "kokardki" lub "motylki" farfalle oraz posiadające wiele postaci płaskie tagliatelle to kolejne z włoskich przysmaków makaronowych. Wywodzące się z regionu Emilia Romania, wytwarzane z cienko rozwałkowanego delikatnego ciasta farfalle ceniony jest jako estetyczne wykończenie makaronowych dań. Dzięki oryginalnemu kształtowi, w towarzystwie pomidorków koktajlowych i oliwy stanowi finezyjne uzupełnienie lekkich letnich sałatek ze świeżych warzyw. Boloński makaron tagliatelle natomiast, występujący w wielu różnorodnych odmianach i formach. Jest smakowitą bazą zarówno klasycznych, jak i najbardziej wymyślnych past. Zawinięte w gniazda wąskie i płaskie tagliantelle należy do grupy uniwersalnych makaronowych delicji.
Penne i cannelloni - prostota formy
Zaklęty w skośne piórka krótki makaron penne oraz idealne do nadziewania półotwarte rurki cannelloni są równie częstymi gośćmi włoskich potraw. Mające swoje korzenie w regionie Kampanii w południowych Włoszech penne stanowi wszechstronnie wykorzystywany składnik wielu oryginalnych dań. Ze względu na swój regularny kształt z łatwością można urozmaicić go aromatycznym nadzieniem i zapiec lub wrzucić do zupy czy sałatki. Występuje w wielu odmianach i fakturach - od gładkiej, przez prążkowaną aż do długich prostych postaci. Natomiast drugi makaron - cannelloni - ze względu na swoją szerokość oraz wyraźną przestrzeń między krawędziami ciasta także idealnie nadaje się do zapiekania. Tradycyjnie cannelloni podawane jest z pełnym aromatu sosem beszamelowym lub w towarzystwie zapieczonego w pomidorowej paście mięsa mielonego.
Oryginalne kształty i niezrównany smak czynią z włoskich makaronów niezapomniane kulinarne widowisko, które z sentymentem odtwarza się w pamięci latami.
W naszej ofercie znajdą Państwo makarony włoskie takich marek jak: Barilla, Rummo czy Devilla.
[product id="2759, 2770, 2901, 3126"]