Częste mycie skraca życie? W przypadku naszego ciała bywa to różnie, natomiast w przypadku ubrań jest to jak najbardziej prawda. Wiele osób rzuca do prania bluzkę czy spodnie po jednym, dwóch założeniach. Co więcej, niewiele z nich fatyguje się, aby odpowiednio posegregować ubrania przed włożeniem ich do pralki. Tak naprawdę oddzielenie jasnych rzeczy od ciemnych, ustawienie temperatury i wsypanie proszku nie wystarczą, aby nasze ubrania przez długi cieszyły oko.
OZNACZENIA NA METKACH DOTYCZĄCE PRANIA
Zanim zdecydujemy się wykonać kolejne pranie, dokładnie przeanalizujmy jakie ubrania mamy w koszu na brudną bieliznę czy w misce w łazience. Uwaga! Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o ich kolor czy rodzaj materiału. Aby wiedzieć, jak prać – w jakiej temperaturze i jakimi środkami, musimy zapoznać się z… metkami. Każdy ciuch, czy to spodnie czy też bluzka, zaopatrzony został w metkę zawierającą najważniejsze informacje odnośnie prania, prasowania czy suszenia. Odpowiednia symbolika przedstawia nam podstawowe zasady pielęgnacji, których stosowanie bez wątpienia pozwoli nam cieszyć się naszymi ulubionymi rzeczami przez dłuższy okres.
Podstawowe oznaczenia na metkach dotyczące prania:
1. PRAĆ RĘCZNIE
2. PRANIE NORMALNE (max. temp. 30 °C)
3. PRANIE NORMALNE (max. temp. 40 °C)
4. PRANIE NORMALNE (max. temp. 60 °C)
5. PRANIE NORMALNE (max. temp. 95 °C)
6. NIE PRAĆ
7. MOŻNA CHLOROWAĆ
8. NIE CHLOROWAĆ
9. NIE CHLOROWAĆ, NIE WYBIELAĆ
10. NIE MOŻNA CZYŚCIĆ CHEMICZNIE
11. CZYŚCIĆ TYLKO W BENZYNIE
12. MOŻNA CZYŚCIĆ WE WSZYSTKICH ROZPUSZCZALNIKACH ORGANICZNYCH
13. CZYŚCIĆ W WODZIE BEZ SUBSTANCJI CHEMICZNYCH
14. NIE CZYŚCIĆ CHEMICZNIE
15. NIE SUSZYĆ CHEMICZNIE
Po przeanalizowaniu podstawowej symboliki mamy już pewien obraz tego, jak powinniśmy prać nasze ubrania, aby te cieszyły się wysoką jakością i nienagannym designem znacznie dłużej niż jeden sezon. Podsumowując powyższy akapit:
Aby pranie nie niszczyło naszych rzeczy np. z tytuły zafarbowania, rozciągnięcia bądź skurczenia, przed każdym praniem należy sprawdzić metkę oraz ścisłe zalecenia odnośnie procesu pielęgnacji. Dokładne przeanalizowanie instrukcji zamieszczonej na metce jest konieczne, jeżeli nie chcemy zniszczyć odzieży. Poprawki, eksperymenty czy zaniedbania stanowią za duże ryzyko – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z ubraniami „z wyższej półki”, czyli droższymi niż kilkadziesiąt złotych.
CZĘSTE MYCIE SKRACA ŻYCIE… NASZYCH UBRAŃ? I TAK I NIE
Z jednej strony pranie ubrań po jednym założeniu, gdy te są jeszcze zdatne do użytku – przede wszystkim czyste – jest nie tylko zupełnie nieopłacalne pod względem finansowym (woda nieustannie drożeje), ale również niszczy strukturę odzieży, z drugiej jednak nie należy „przetrzymywać” zabrudzonych ubrań i czekać, aż nieczystości wejdą głęboko w głąb włókien. Długo nieczyszczone zabrudzenia utrwalają się na tkaninę i wraz z upływem czasu są coraz to trudniejsze do usunięcia. Podsumowując:
Jeżeli Twoje ubrania są jeszcze zdatne do chodzenia – nie wydzielają brzydkiej woni, nie mają wyraźnych plan i przybrudzeń – nie pierz ich. Bez większych przeszkód możesz je przecież założyć drugi raz. W momencie, gdy odzież została widocznie zabrudzona – posiada plamy, przebarwienia, nieprzyjemny zapach – konieczne jest jej wypranie. Zwlekanie z tym może spowodować, że nasze ubrania stracą dawny blask – ich kolor przygaśnie, plamy będą bardzo trudne w usunięciu, materiał wyraźnie straci na jakości etc.
PROSZEK PROSZKOWI NIE RÓWNY!
„NIE CHLOROWAĆ”, „NIE WYBIELAĆ”, „NIE CZYŚCIĆ CHEMICZNIE” – to nie jedyne kwestie dotyczące chemii do czyszczenia ubrań, które powinniśmy mieć na uwadze szykując pranie. Prawda jest taka, że proszek proszkowi nie równy. Kluczem do sukcesu jest dobra, pewna i sprawdzona oraz wysokojakościowa chemia gospodarcza. Oczywiście zarówno proszki jak i płyny również winny być dopasowane do naszych potrzeb.
• Czarne i ciemne ubrania należy prać w środkach specjalnie do tego przeznaczonych. Doskonała opcją jest Ominio Bianco Nero Intenso, czyli wysokiej klasy płyn do odzieży w kolorze czarnym, znanego włoskiego producenta. Środek ten nie tylko usuwa plamy, ale również chroni czerń ubrań, a w przypadku tkanin wyblakłych – przywraca im naturalną barwę.
• Bieliznę osobistą, nie tylko biustonosze, ale również majteczki, warto prać w płynach i żelach, nie zaś w proszku. Nie od dziś wiadomo, że płynne środki znacznie lepiej rozpuszczają się w niskich temperaturach, a co za tym idzie, nie osiadają na włóknach tkaniny powodując tym samym ich twardnienie. Bieliznę należy prać ręcznie, aczkolwiek istnieją specjalne siateczki, które umożliwiają włożenie jej do pralki. Tutaj doskonale sprawdzi się Chante Clair o niebanalnym zapachu Białego Piżma. Ten wysokiej klasy, w pełni naturalny płyn nie posiada żadnych chemicznych uzupełniaczy – jest całkowicie bezpieczny dla ciała, dzięki czemu jest niemal i idealny w przypadku prania bielizny.
• Uwaga! Ręczniki można prać w normalnych płynach i żelach, aczkolwiek nie zaleca się ich łączenia z innymi ubraniami. „Wspólne” pranie może doprowadzić do sytuacji, w których bawełniane włókna z ręczników osiądą na poszczególnych częściach garderoby. Po wyjęciu ich z pralki zmuszeni będziemy dodatkowo oczyszczać odzież za pomocą specjalnej szczotki. Jeśli chodzi o panie ręczników, zależnie od naszych potrzeb możemy skorzystać z tradycyjnego specyfiku np. Chante Clair Lavatrice o zapachu Eukaliptusa bądź zdecydować się na hipoalergiczny płyn dedykowany do skóry wrażliwej Detersivo Pelli Sensibili od Felce Azzurra.
• Ubranka dziecięce koniecznie muszą być prane w odpowiednio przystosowanych do tego specyfikach. Niezwykle ciężko jest znaleźć płyn, który jest maksymalnie bezpieczny dla delikatnej skóry niemowlęcia. Wyjątkowo korzystną opcją jest Chante Clair Vert Lavatrice Ecodetergente. Ten włoski płyn do prania ubrań został stworzony w oparciu o wyłącznie naturalne, roślinne składniki. Jako że został on przetestowany dermatologicznie, mamy pewność, że nie wywoła on u naszego maleństwa reakcji alergicznych. Co więcej, środek nie zawiera alergenów w substancjach perfumujących. Na szczególną uwagę zasługują również produkty z serii Bebe tego samego producenta.
• Kolorowe ubrania należy prać wywrócone na lewą stronę – zapobiegnie to ich mechaceniu i utracie koloru. Warto dorzucić do prania ampułkę bądź saszetkę chroniącą kolory. Do prania ubrań kolorowych doskonale sprawdzi się Chante Clair Colorati z dodatkiem olejku z Monoi – nie tylko oczyści odzież, ale również zwiększy elastyczność jej włókien i ożywi kolory.
• Bardzo często zdarza się, że nasze ubrania nie są jednolite – biała bluzka w granatowe paski, czarne spodnie z jasnymi elementami, dwukolorowa bluza etc. W takim przypadku niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalne chusteczki wyłapujące kolor. Wrzucone do pralki sprawią, że ciemne fragmenty nie zafarbują tych jasnych.
Pamiętajmy!
1. Im wyższa temperatura prania, tym szybciej wypłukują się kolory. W przypadku jasnych ubrań – kolor szybciej się starzeje. Jeżeli na metce nie ma żadnych zaleceń producenta odnośnie temperatury prania, zaleca się prać „zachowawczo” – maksymalnie w temperaturze 40 stopni.
2. Segregacja ubrań jest niezwykle ważna – pranie jasnych z ciemnymi czy kolorowymi grozi ich zafarbowaniu.
3. W przypadku określonych tkanin zaleca się dobór specjalnych detergentów np. dla wełny – Detergente Lana e Delicati, czyli hipoalergiczny płyn do prani wełny od Felce Azzurra zaś dla lnu Lavatrice Lino e Cottone od Chante Clair, czyli płyn do czyszczenia tkanin bawełnianych i lnianych z dodatkiem naturalnego olejku z nasion bawełny.