Włoskie babki - Panettone, Pandoro i Colomba 0
Włoskie babki - Panettone, Pandoro i Colomba

Babki włoskie od święta

Włoskie smaki kojarzą się przede wszystkim z różnego rodzaju daniami z makaronu, pizzą i dobrym winem. Italia to jednak również smak niesamowitych babek, których tradycja wypiekania sięga nawet XIII wieku! Poznaj najbardziej popularne wypieki, których nie może zabraknąć na stole podczas najważniejszych włoskich świąt.

Panettone — królowa bożonarodzeniowego włoskiego menu

W okresie Bożego Narodzenia praktycznie każda włoska rodzina kładzie na stole babkę Panettone.

W przetłumaczeniu na język polski oznacza ta nazwa "duży chleb". Powstanie jej receptury szacuje się na mniej więcej XV wiek. Według przekazywanych informacji i legend, po raz pierwszy upieczona została w okolicach Mediolanu. Miał ją wykonać podkochujący się w córce piekarza mediolańczyk, który w żaden sposób nie znał się na sztuce kulinarnej. Z bezradności i braku umiejętności zaczął ponoć chaotycznie dodawać do ciasta chlebowego rodzynki, masło, skórkę z cytryny, mleko, cukier i masło. Powstały w ten przypadkowy sposób deser, podbił serca mieszkańców Mediolanu i okolic. Dzięki temu kandydat do ręki córki piekarza został zaakceptowany i przyjęty do rodziny. Można w takim razie powiedzieć, że babka panettone powstała z potrzeby miłości i w wyniku romantycznych wydarzeń. 

To nie jest jednak zwykła babka drożdżowa, taka, jaką jada się w Polsce. Panettone to włoska babka drożdżowa, której przygotowanie zajmuje aż dwa dni! Skąd tak długi czas? Przede wszystkim wynika on z procesu fermentacji drożdży, który powinien trwać kilkanaście godzin. Po wymieszaniu zaczynu z kolejnymi składnikami ponownie oczekuje się wiele godzin na wyrośnięcie ciasta. W dalszej kolejności dodaje się rodzynki nasączone rumem, skórkę z cytryny lub pomarańczy oraz kandyzowane owoce. Wierzch babki smaruje się białkiem i posypuje płatkami migdałów. Po kolejnym wyrośnięciu trafia do piekarnika, a po upieczeniu studzona jest przez 16 godzin "do góry nogami". Prawda, że to niezwykłe? Dlatego właśnie babka panettone ma tak niezwykły smak i delikatną konsystencję. Jest uznawana za symbol dobrobytu i miłości, ponieważ jej wypiek może udać się jedynie wtedy, gdy zostaną do niej użyte najwyższej jakości składniki. Ciężko zatem wobec tylu wymagań, samodzielnie zabierać się za upieczenie tej babki. Najdrobniejszy błąd lub niedopatrzenie spowoduje, że zamiast wyjątkowej, tradycyjnej włoskiej babki pokroimy na paterze zwykłe ciasto drożdżowe lub – co gorsza – zakalec. 

Panettone we Włoszech podawana jest bez jakichkolwiek dodatków. Preferuje się do niej filiżankę kawy lub dobrej jakości herbatę. W Polsce jednak można się spotkać, że ten wypiek podawany jest ze specjalnym kremem na bazie mascarpone.

Pandoro — włoska babka świąt Bożego Narodzenia

Włoska babka drożdżowa Pandoro to obok Panettone kolejny deser, który popularny jest przede wszystkim w święta Bożego Narodzenia i w Nowy Rok. Jest jednak nieco starszy, ponieważ po raz pierwszy został upieczony w XIII wieku. Region, z którego pochodzi to okolice Werony. I to właśnie tam do tej pory zyskuje największą popularność. Proces przygotowania tej babki jest długotrwały i pracochłonny. Wymaga dokładności i bardzo wysokiej jakości składników. W przeciwieństwie do Panettone - Pandoro nie ma w środku ani kandyzowanych owoców, ani skórki z cytrusów. W tradycyjnej wersji nie zawiera w środku żadnych widocznych dodatków, jednak coraz częściej spotyka się różnego rodzaju urozmaicenia takie jak nadziewanie jej kremem lub oblanie czekoladą. Warto tutaj dodać, że oryginalny przepis na babkę Pandoro został opatentowany i ma ścisłą recepturę. Włosi tradycyjnie tuż przed podaniem podgrzewają ten wypiek i oprószają cukrem pudrem. Właśnie tak można poczuć niesamowity smak tego włoskiego deseru.

Colomba — wielkanocna włoska babka

Colomba to włoska babka wielkanocna. Bez zawahania się można stwierdzić, że jest ona dla Włochów symbolem tych świąt. Powstała na początku XX wieku w okolicy Lombardii. Produkty, z których powstaje, są bardzo zbliżone do tych, które używane są do pieczenia babki Panettone. Są w niej bakalie i skórka z cytrusów.

Tradycyjne ciasta z Włoch takie jak Colomba zazwyczaj mają swoją symbolikę. Tak jest w przypadku tego wypieku. Pieczony jest w kształcie gołębia, który jest symbolem odrodzenia, dobroci i łagodności. Przywołuje myśli o Duchu Świętym i zbawieniu.

Colomba podawana jest na końcu Wielkanocnego Śniadania jako symbol ostatecznego zwycięstwa życia nad śmiercią. Przygotowanie tej babki jest bardzo czasochłonne i wymaga wielu etapów, by na końcu móc zachwycić swoim nietuzinkowym smakiem. Włosi polewają ją lukrem migdałowym i posypują migdałami. W ten sposób podają ją na Wielkanocny stół.

Świąteczne babki włoskie to nie tylko uczta dla podniebienia, ale również tradycja, która od wieków towarzyszy Włochom podczas najważniejszych świąt i uroczystości. Nie każdy ma możliwość skosztować tych wypieków w Italii, ale zarówno

Panettone, Pandoro, jak i Colomba dostępne są w dobrych polskich piekarniach i sklepach. Nie warto jednak skusić się na ich zakup niską ceną. Prawdziwe włoskie wypieki świąteczne wykonywane są z najlepszych składników i chociaż są dosyć kosztowne, zaspokoją nawet najbardziej wymagające podniebienia.

PRODUKTY POWIĄZANE

Pineta Colomba - Tradycyjna włoska babka z kandyzowanymi owocami, lukrem, migdałami i cukrem (800 g)

Pineta Colomba Gran Cioccolato - Tradycyjna włoska babka nadziewana kremem czekoladowym i pokryta kawałkami z mlecznej czekolady (750 g)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium